Střední průmyslová škola a vyšší odborná škola technická - Sokolská, Brno

Vždyť byli jedni z nás ...

70. výročí konce 2. světové války bylo letos připomínáno mnoha akcemi. V interiéru naší školy visí pamětní deska obětem 2. světové války.

Nelze si nevšimnout, že jedna z obětí zahynula právě v Mauthausenu. Jak ale přesvědčit studenty střední školy, že události, o kterých se učí, se opravdu staly? Je-li to možné, seznamme je s dobovými dokumenty, výpověďmi pamětníků a dochovanými reáliemi.
17. 4. 2015 se uskutečnil poznávací zájezd žáků naší školy do Mauthausenu a Lince. Obrovská rozloha a počty obětí tohoto koncentračního tábora nás přiměly k úvaze nad minulostí i současností. Kde zůstaly ve 40. letech 20. století ideály a skutky civilizované Evropy? Vždyť lidé, kteří v táborech, věznicích a ghettech zahynuli, byli jedni z nás.
Ti, kteří přežili hrůzy holocaustu, se vraceli po skončení války do svých domovů s nadějemi na nový život. Poválečné uspořádání Evropy a praktiky totalitních režimů mnohdy krutě poznamenaly jejich osudy. Vybraní žáci 1. a 2. ročníků navštívili 15. 6. 2015 v Praze výstavu Zmařené naděje, která jim pomohla pochopit aspekty poválečné historie českých zemí, spojených s návratem přeživších koncentračních táborů, osídlováním pohraničí a tranzitem desetitisíců židovských uprchlíků přes naše území. Návštěva Staronové synagogy, Pinkasovy synagogy, Španělské synagogy a Starého židovského hřbitova s poutavým výkladem průvodkyně Židovského muzea v Praze nám dotvořila obraz komunity, která měla být dle nacistických plánů vyhlazena.
                                                                              Mgr. Renáta Kadlová

Fotografie: Mauthausen, Praha - židovský hřbitov

Mauthausen

» Zpět na seznam aktualit «

Užitečné odkazy

Napište nám

Ochrana proti spamu: Kolik je 2x3?

Rychlý kontakt

E-mail: info@spssbrno.cz
Telefon: 541 427 111
Fax: 541 241 448

Adresa:
Sokolská 1, 602 00 Brno
» ukázat na mapě

Zřizovatel:
Jihomoravský kraj
IZO: 000 559 415
IČO: 00 559 415

© SPŠ a VOŠT Sokolská, Brno • všechna práva vyhrazena • vytvořil MD webdesign - tvorba webů, SEO, internet marketing